yandex
DÜNYA (MG) - Milli Gazete | Haber Girişi: 20.04.2021 - 20:27, Güncelleme: 20.04.2021 - 20:27

ABD itiraf etti! "Bu alanda onlardan gerideyiz"

 

ABD itiraf etti! "Bu alanda onlardan gerideyiz"

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin ile enerji alanındaki rekabeti değerlendirdi. Blinken, yenilenebilir enerji alanındaki son durumla ilgili, 'Çin'in gerisinde kaldık' dedi.
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, iklim politikalarını değerlendirdi. "İklim değişikliği nedeniyle 2040 yılı itibarıyla dünyada 4 trilyon 600 milyar dolarlık alt yapı boşluğu oluşacak" açıklamasını yaptı. Sözü, Çin ile enerji alanındaki rekabete getirdi.   "Çin'in gerisinde kaldık" Blinken, Çin'in gerisinde olduklarını kabul ederek, "Şu anda Çin'in gerisindeyiz. Çin, güneş enerjisi panelleri, rüzgar tribünleri, piller ve elektrikli araçlar konusunda dünyanın en büyük üreticisi konumunda" ifadelerini kullandı. Çin'in yenilenebilir enerji patenlerinin üçte birine sahip olduğunu hatırlatan Blinken, Çin'i yakalamadıkları takdirde, gelecekte küresel iklim politikalarını şekillendiremeyeceklerini savundu. Blinken, "Kafalarda bir ölçü olması için ifade edeyim: 2040 itibariyle küresel iklim değişikliğinden kaynaklı olarak dünyada 4,6 trilyon dolarlık alt yapı boşluğu oluşacak. Bu alt yapıların nasıl inşa edileceği konusunda ABD'nin de büyük bir menfaati var." dedi. Bu durumun Amerikan şirketleri için bir fırsat sağlayacağını ifade eden Blinken, alt yapı inşasının yenilenebilir, çevreye uygun bir şekilde yapılmasının önemli olacağını dile getirdi. Bakan Blinken, "Ayrıca, küresel yenilenebilir enerji piyasasının 2025 itibariyle 2,15 trilyon dolar olması bekleniyor. Bu, şu anda ABD'deki yenilenebilir enerji kaynakları piyasasının 35 katı demek. Güneş ve rüzgar teknisyenliği, ABD'de en hızlı cazip hale gelen meslek oldu." ifadelerini kullandı. Blinken, bu konuda Çin ile rekabete atıf yaparak, "Şu anda geride kaldık. Çin güneş enerjisi panelleri, rüzgar tribünleri, piller ve elektrikli araçlar konusunda dünyanın en büyük üreticisi. Dünyanın yenilebilir enerji patenlerinin üçte birini elinde tutuyor. Eğer Çin'e yetişemezsek, Amerika, dünya ikliminin geleceğini menfaatlerimize, değerlerimize göre şekillendirme şansını kaçıracak." şeklinde konuştu. ABD'nin iklim değişikliği konusundaki birinci amacının, küresel bir felaketi önlemek olduğunu belirten Blinken, ülkesinin ayrıca ekonomik olarak bu yenilikçi teknolojileri üretip dünyaya ihraç etme menfaatlerinin de söz konusu olduğunu dile getirdi.
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin ile enerji alanındaki rekabeti değerlendirdi. Blinken, yenilenebilir enerji alanındaki son durumla ilgili, 'Çin'in gerisinde kaldık' dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, iklim politikalarını değerlendirdi. "İklim değişikliği nedeniyle 2040 yılı itibarıyla dünyada 4 trilyon 600 milyar dolarlık alt yapı boşluğu oluşacak" açıklamasını yaptı. Sözü, Çin ile enerji alanındaki rekabete getirdi.

 

"Çin'in gerisinde kaldık"

Blinken, Çin'in gerisinde olduklarını kabul ederek, "Şu anda Çin'in gerisindeyiz. Çin, güneş enerjisi panelleri, rüzgar tribünleri, piller ve elektrikli araçlar konusunda dünyanın en büyük üreticisi konumunda" ifadelerini kullandı.

Çin'in yenilenebilir enerji patenlerinin üçte birine sahip olduğunu hatırlatan Blinken, Çin'i yakalamadıkları takdirde, gelecekte küresel iklim politikalarını şekillendiremeyeceklerini savundu.

Blinken, "Kafalarda bir ölçü olması için ifade edeyim: 2040 itibariyle küresel iklim değişikliğinden kaynaklı olarak dünyada 4,6 trilyon dolarlık alt yapı boşluğu oluşacak. Bu alt yapıların nasıl inşa edileceği konusunda ABD'nin de büyük bir menfaati var." dedi.

Bu durumun Amerikan şirketleri için bir fırsat sağlayacağını ifade eden Blinken, alt yapı inşasının yenilenebilir, çevreye uygun bir şekilde yapılmasının önemli olacağını dile getirdi.

Bakan Blinken, "Ayrıca, küresel yenilenebilir enerji piyasasının 2025 itibariyle 2,15 trilyon dolar olması bekleniyor. Bu, şu anda ABD'deki yenilenebilir enerji kaynakları piyasasının 35 katı demek. Güneş ve rüzgar teknisyenliği, ABD'de en hızlı cazip hale gelen meslek oldu." ifadelerini kullandı.

Blinken, bu konuda Çin ile rekabete atıf yaparak, "Şu anda geride kaldık. Çin güneş enerjisi panelleri, rüzgar tribünleri, piller ve elektrikli araçlar konusunda dünyanın en büyük üreticisi. Dünyanın yenilebilir enerji patenlerinin üçte birini elinde tutuyor. Eğer Çin'e yetişemezsek, Amerika, dünya ikliminin geleceğini menfaatlerimize, değerlerimize göre şekillendirme şansını kaçıracak." şeklinde konuştu.

ABD'nin iklim değişikliği konusundaki birinci amacının, küresel bir felaketi önlemek olduğunu belirten Blinken, ülkesinin ayrıca ekonomik olarak bu yenilikçi teknolojileri üretip dünyaya ihraç etme menfaatlerinin de söz konusu olduğunu dile getirdi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve bolbolhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.