Ekonomi Haberleri
Taşeron kadro sınav başvuruları başladı! İşte dilekçe örneği ve bilinmesi gereken detaylar...
2 Ocak 2018 16:55

Taşeron işçi konusunda bugün önemli bir gün... Tam anlamıyla olmasa ve herkesi kapsamasa da taşeron işçi olarak çalışanların bazıları için yapılan düzenlemede ilk somut adım bugün atılıyor. Taşerondan kadroya geçmek isteyenler için başvurular başladı ve 10 gün boyunca alınacak. 3 Mart ve 22 Mart tarihleri arasında taşeron işçiler sınava girecek. Kadroya geçiş için gerekli olan dilekçe örneğine haberimizden ulaşabilir ayrıca taşeron kadro ile ilgili son dakika gelişmelerini de okuyabilirsiniz...

Taşeron kadro sınav başvuruları başladı! İşte dilekçe örneği ve bilinmesi gereken detaylar...
PAYLAŞ
A
Haberi Oku

696 sayılı KHK ile taşeron işçilere kadroya geçme imkanı tanındı. Yapılan düzenleme ile birlikte taşeron kadroda bulunanların hepsi bundan faydalanamıyor. Kadroya geçebilmek için 696 sayılı KHK’da belirtilen kurumlarda çalışıyor olma şartı aranıyor. Taşerondan kadroya geçmek isteyenler için başvurular bugün başladı. 10 gün devam edecek olan başvuru süresinin ardından başvurular bir komisyon tarafından incelenecek ve kişilerin gerekli şartları taşıyıp taşımadığı belirlenecek.

BAŞVURU SÜRESİNİ GEÇİRENLERİN HAKKI YANIYOR

Öte yandan başvuru süresini geçirenlere kadro verilmeyecek. Dolayısıyla kadro için her bir işçinin başvuru yapması zorunlu. Başvurular tespit komisyonu tarafından 20 Şubat'a kadar incelenip en geç bu tarihte ilan edilecek. İşçiler, ilanda bir hata varsa 23 Şubat'a kadar itirazda bulunacak. İtirazı kaçıranlar da kadroya giremeyecek.

 

50 PUAN ALMAK ŞART

Başvurusu kbul edilenler 3 Mart ve 22 Mart 2018 tarihleri arasında sınava girecek. Sınav kuruluna itiraz ise 23 Mart ile 26 Mart 2018 arasında gerçekleştirilecek. Sınavdan başarılı olanlar da 2 Nisan 2018'de kadroya geçmiş olacak.

Sınavların yeri, günü ve saatine ilişkin bilgiler ilgili idarenin internet sayfasında ilan edilecek. Yapılan ilan tebliğ hükmüne geçecek, ilgililere ayrıca tebligat yapılmayacak.

Sınav soruları çalışanların iştigal ettiği konulardan seçilecek. Yazılı sınav, sınav kurulu tarafından yüz puan üzerinden değerlendirilir ve tutanağa geçirilecek. Sınavda başarılı sayılmak için en az elli puan almak gerekecek. Sözlü ve/veya uygulamalı sınavda adaylar “başarılı” ya da “başarısız” olarak tutanağa geçirilecek.

Bu işlemin ardından ise sınav yapılacak. 3 Mart ve 22 Mart 2018 tarihleri arasında taşeron işçiler sınava girecek. Sınav kuruluna itiraz ise 23 Mart ile 26 Mart 2018 arasında gerçekleştirilecek. Sınavdan başarılı olanlar da 2 Nisan 2018'de kadroya geçmiş olacak.

SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Kurumlarca yapılacak taşerondan kadroya geçiş sınavı sonuçlarının, sınavın bitiminden itibaren yedi gün içinde açıklanması gerekiyor. Kurumlar askı yoluyla, internet sitelerinden duyuru yaparak ya da tek tek yazılı tebligat yaparak sonuçları duyurabilecekler. Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından 7 gün içinde sınav kuruluna itirazlar yapılabilecek. Yapılan itiraz, sınav kurulu tarafından 10 gün içinde sonuçlandırılacak.

SINAV SORULARI NASIL OLACAK?

Sınav soruları işçilerin iş alanlarından seçilecek. Yazılı sınav, sınav kurulu tarafından 100 puan üzerinden değerlendirilecek. Yazılı sınavdan 50 puan alamayanlar ile sözlü veya uygulamalı sınavları geçemeyenler de kadroya alınmayacak. Sınavın yazılı ve sözlü şeklinde yapılması halinde, işçinin yazılı sınavdan en az 50 puan alması, sözlü sınavda da başarılı bulunması gerekecek.

Sınavı geçen veya geçemeyen işçilerin isimleri yine internetten yayımlanacak, tebligat gönderilmeyecek.

EMEKLİLER 1 YIL DOLUNCA ÇALIŞTIRILMAYACAKLAR

Taşeron işçiler kadroya geçtikten sonra emekliliği hak edecekleri tarihe kadar çalışabilecekler. Yaşı ve prim gün sayısı itibarıyla emekliliği hak edenler kadrodan çıkarılacak. Buna göre örneğin prim gün süresini doldurmuş ve 1 yıl sonra yaşı da tamamlayıp emekliliği hak edecek olan taşeron işçileri 1 yıl dolunca artık çalıştırılmayacak, hemen emekliye sevk edilecek.

Sınavı geçip kadro verilen işçiler eğer KHK'da gereken şartları taşımadıkları tespit edilirse, hiçbir tazminat ödenmeden işine son verilecek. Yanıltıcı belge sunan işçiler de yine tazminatsız atılacak.

 

Kaynak:milligazete.com.tr

 

Yorumlar (0)