Dünya Haberleri
“Kuzey Kore ile nükleer savaş her zamankinden yakın”
2 Ocak 2018 22:28

ABD’nin eski Genelkurmay Başkanı Mike Mullen, ABD ile Kuzey Kore arasında nükleer bir savaş olasılığının her zamankinden fazla olduğunu bildirdi.

“Kuzey Kore ile nükleer savaş her zamankinden yakın”
PAYLAŞ
A
Haberi Oku
 

 

Mullen, Kuzey Kore ile artan nükleer gerilime ilişkin değerlendirmelerde bulundu. “ABD, Kuzey Kore ile nükleer bir savaşa her zamankinden daha yakın ve şu anda bu soruna diplomatik bir çözüm bulunma fırsatlarını göremiyorum” ifadesini kullanan Mullen, ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasındaki sert söylemlere işaret etti.

İki lider arasındaki “agresif” yaklaşımların ve söylemlerin göz ardı edilemeyeceğini kaydeden Mullen, Trump’ın nükleer kapasiteye kavuşabilecek bir Kuzey Kore’ye karşı sessiz kalmayacağını savundu.

ABD Savunma Bakanı JimMattis ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı HerbertRaymondMcMaster’ın Kuzey Kore konusunda Trump’ı “makul şekilde yönlendirmeye” çalıştığını ifade eden Mullen, “Endişem, bu durumun ne kadar sürdürülebileceğiyle ilgilidir” yorumunu yaptı. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, yeni yılkonuşmasında ülkesinin nükleer ve füze programlarından vazgeçmeyeceğini belirterek, “nükleer butonun” daima masasının üzerinde olduğunu söylemişti.

 

Kaynak: milligazete.com.tr

Yorumlar (0)