Gündem Haberleri
Değeri 634 milyon dolar! Türkiye, ABD'den füze satın alıyor!
29 Aralık 2017 16:17

Reuters'ın haberine göre, ABD'li silah üreticisi Raytheon aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 10 ülkeye AMRAAM havadan havaya füze satışı için sözleşme yaptı.Reuters kaynak olarak ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) yapılan açıklamayı gösterdi.

Değeri 634 milyon dolar! Türkiye, ABD'den füze satın alıyor!
PAYLAŞ
A
Haberi Oku

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, ABD'li silah üreticisi Raytheon'un aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 10 ülkeyle AMRAAM havadan havaya füzeleri için 634 milyon dolar değerinde bir sözleşme imzaladığını duyurdu.

Reuters'ta yer alan habere göre, ABD'li şirket Türkiye'nin yanı sıra Japonya, Güney Kore, Fas, Polonya, Endonezya, Romanya, İspanya, Bahreyn ve Katar'a da füze satacak.

1980'lerin sonunda geliştirilen AMRAAM füzeleri savaş uçaklarından fırlatılıyor ve en ölümcül yeni nesil orta menzilli füzeler arasında gösteriliyor.

AMRAAM HAVADAN HAVAYA FÜZE NEDİR?

1980'lerin sonunda ABD'de geliştirilmiş olan bu radar güdümlü füze ABD envanterindeki en öldürücü havadan-havaya füze olarak biliniyor.

AMRAAM süpersonik, havadan havaya, kendi önlemesini yapan aktif radar izlemesi ile hedefi takip ediyor. Aktif (kendi başına) yarı aktif (uçak radarından bilgi alarak) olarak kullanılabiliyor. 340 poundluk katı yakıt kapasitesiyle 4 mach hızında yaklaşık 72 km üzerinde bir menzile sahip...

 

Kaynak: milligazete.com.tr

Yorumlar (0)